Spausdinti

   2020 m. vasario 7 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje surengti Lietuvos kultūros kongreso tarybos inicijuoti ir šios organizacijos 30-mečiui skirti antrieji Lietuvių kalbos draugijos skaitymai. Renginį, pavadintą „Lietuvių kalba – tautos išlikimo laidas“, organizavo Lietuvos kultūros kongresas, Lietuvių kalbos draugija, „Lituanistų sambūris“ ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija.


   Apie 90 renginio dalyvių – mokytojų, dėstytojų, mokslininkų, kalbos tvarkytojų, redaktorių, žurnalistų ir kitų specialybių atstovų – išklausė keturis pranešimus, dalyvavo diskusijose ir parengė dvi rezoliucijas.
   Pirmasis pranešėjas, vienas iš renginio iniciatorių – Lietuvos kultūros kongreso tarybos pirmininkas doc. dr. Krescencijus Stoškus – žvelgė į dabartinę lietuvių kalbos padėtį iš kultūros ir kontrakultūros santykių perspektyvos, taip pat priminė klausytojams, kas kalbėta apie lietuvių kalbos reikalus prieš 30 metų vykusiame Lietuvos kultūros kongrese. Tęsdamas šią temą Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis, prieš 30 metų taip pat dalyvavęs kongrese, lygino, su kokiais iššūkiais lietuvių kalba buvo susidūrusi tada ir kokių iššūkių jai kyla dabar. Diskusijose dalyvavo kalbininkai doc. dr. Aldonas Pupkis, dr. Jonas Klimavičius, prof. habil. dr. Vitas Labutis, prof. habil. dr. Marija Liudvika Drazdauskienė, Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas dr. Audrius Valotka, Kovo 11-osios Akto signataras Algirdas Endriukaitis, Lietuvai pagražinti draugijos pirmininkas Juozas Dingelis, mokytoja Milda Ona Daukšienė ir kiti. Kalbėta apie visuomenės kalbines nuostatas, lietuvių ir anglų kalbų santykius Lietuvos viešojoje erdvėje, valstybinei lietuvių kalbai reikalingus teisės aktus.
   Gausių komentarų sulaukė antrojoje renginio dalyje skaityti pranešimai: Lietuvių kalbos draugijos narės prof. dr. Giedrės Čepaitienės apie lietuvių kalbos ugdymą mokykloje ir „Lituanistų sambūrio“ valdybos sekretorės Jurgos Dzikaitės apie literatūrinį ugdymą mokykloje (šį pranešimą perskaitė J. Dzikaitės kolegė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narė Vilija Dailidienė). Į diskusiją apie mokyklinių programų kaitą, lietuvių kalbos ir literatūros mokymosi motyvaciją įsitraukė švietimo ekspertės Elona Bagdanavičienė ir prof. habil. dr. Marijona Barkauskaitė, kalbininkė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos narė doc. dr. Jolanta Vaskelienė, žurnalistai Linas Medelis ir Jonas Vaiškūnas, „Lituanistų sambūrio“ valdybos pirmininkas Kęstutis Bredelis, vertėjas Arūnas Šileris, visuomenininkas Rimvydas Žiliukas ir kiti.
   Apibendrindami renginį Lietuvių kalbos draugijos valdybos pirmininkė prof. dr. Genovaitė Kačiuškienė ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis kalbėjo, kad tokių renginių tradiciją reikia tęsti ir kvietė siūlyti temas 2021 metų sausį vyksiantiems tretiesiems skaitymams.

 

                                   Parengė R. Urnėžiūtė, Lietuvių kalbos draugijos sekretorė