Spausdinti

       Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetainėje (www.vlkk.lt) veikiantis Kalbos konsultacijų bankas – tai kalbos patarimų bankas, į kurį traukiami visuomenei aktualūs leksikos, morfologijos, žodžių darybos, sintaksės, kirčiavimo, tarties, skyrybos, rašybos ir kiti kalbos vartojimo klausimai.

       Konsultacijų banko įrašą sudaro trys dalys: antraštinis žodis (ar žodžiai), klausimas ir atsakymas. Įrašai suskirstyti į temines grupes: leksika, morfologija, sintaksė, rašyba, skyryba ir pan. Kiekvieno atsakymo apačioje yra eilutė, pavadinta „Žymės“, ir čia yra teminės grupės nuoroda, paspaudus teminės grupės nuorodą patenkama į visų tos temos įrašų sąrašą.

       Kaip informacijos ieškoti. Ieškomą žodį, žodžių junginį galima įrašyti į bendrą svetainėje esantį paieškos langą, pažymėjus, kad ieškotų Konsultacijų banke. Arba spustelti langą Konsultacijų bankas ir įrašyti ieškomą žodį ar junginį į banko paieškos langelį. Jei paieškos rezultatas – labai daug įrašų, reikia siaurinti paiešką – atsiverti paieškos pasirinktis: „Visur“, „Žodyje“, „Klausime“, ir pažymėti nuorodą „Žodyje“. Dabar kompiuterio programa informacijos ieškos tik tarp antraštinių žodžių.

       Vienas didžiausių Konsultacijų banko pranašumų – operatyvumas. Iš kitų elektroninių bazių Konsultacijų bankas išsiskiria tuo, kad, neradus atsakymo į rūpimą klausimą, čia pat galima ir klausti, parašyti klausimą specialiame lange. Klausimo mygtukas matyti iš karto atsivėrus Konsultacijų banką, klausimo langas taip pat teikiamas bet kokių paieškos rezultatų apačioje: ir tada, kai visai nerasta to, ko ieškota, ir tada, kai rasta įrašų, bet dar norisi tikslintis, papildomai paklausti.

       Konsultantų atsakymas išsiunčiamas klausėjo nurodytu elektroninio pašto adresu. Jei klausimas aktualus, jis įtraukiamas į banką, parengiamas visiems matomas banko įrašas. Taigi Konsultacijų bankas nuolat pildomas.

       Kuriant įrašus stengiamasi pateikti platesnių svarstymų, nurodoma kalbinė literatūra, kuria remtasi teikiant atsakymą, daromos sąsajos su komisijos svetainėje esančia informacija, kuriamos nuorodos į internete skelbiamus šaltinius. Jei kalbininkų požiūris svarstomu klausimu nesutampa, teikiamos kelios nuomonės.