Kaip rūšinis sudėtinis terminas, šis žodžių junginys rašytinas mažąja raide – šaltasis karas. Tokia rašyba vyrauja rašto kalboje. Kaip konkretaus valstybių konflikto (tarp JAV ir Sovietų Sąjungos 1947–1991 m.) tikrinis pavadinimas, jis gali būti rašomas ir didžiąja raide. Kabutės nevartotinos, nes tai ne simbolinis, nors ir metaforinis pavadinimas, nebent norima pabrėžti ironišką vartoseną.

     Lietuvos Respublikos terminų banke teikiami du rašybos variantai:

    • šaltasis karas (angl. cold war, rus. холодная война) – strateginės kovos, balansavusios ant naujo karo ribos, tarp priešingų politinių sistemų – stambiausių Vakarų valstybių, vadovaujamų JAV, ir buvusių socialistinių valstybių, vadovaujamų SSRS, forma. Šaltasis karas tarp abiejų pusių vyko politinėje, ekonominėje, ideologinėje, karinėje, informacinėje ir kitose srityse nuo II pasaulinio karo pabaigos iki žlugus Europos socialistinėms valstybėms ir SSRS. (Žr. P. A. Čiočys, J. Janukevičius, E. Jasiulionis „Enciklopedinis karybos žodynas“. – Vilnius: Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, 2008.)
    • Šaltasis karas (angl. Cold War) – valstybių konfliktas, kurio metu valstybės „kariauja“ naudodamos ne visas, o tik riboto, t. y. politinio, ekonominio ar ideologinio, poveikio priemones, ir vengia tiesiogiai naudoti karinę jėgą. Ryškiausias pavyzdys – 1947–1991 m. JAV ir Sovietų Sąjungos santykiai. Šiuo atveju buvo įgavęs pasaulinį mastą ir tapęs visos tarptautinės sistemos esminiu bruožu. (Žr. „Politikos mokslų enciklopedinį žodyną“. – Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2007.)

     Pavyzdžiai iš VDU „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno“: Įtampą, tvyrojusią tarp komunizmo ir demokratinio kapitalizmo, imta vadinti šaltuoju karu, nors žvelgiant atgal akivaizdu, kad taikos buvo kur kas daugiau negu karo. Kaip politikas jis subrendo šaltojo karo laikotarpiu. Aiškinamasi, kurios valstybės bus atsakingos už naują šaltąjį karą. Egipto ir Sudano šaltasis karas darosi karštesnis. Dialogas labai reikalingas, alternatyva – priartėjimas prie dar neužžėlusių šaltojo karo apkasų. Po maždaug savaitę trukusio šaltojo karo rastas kompromisas. Ką manote apie „šaltąjį karą“ tarp Kauno „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto" krepšinio komandų gerbėjų?

Žymės: rašyba
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą