Pasakymai gera diena ar gerą dieną! sveikinantis nėra klaida, tačiau dirbtinoki, o pasakymai laba diena ar labą dieną! (taip pat labas rytas, labas vakaras ir labą rytą, labą vakarą) įprasti, vartojami visose tarmėse, įaugę ir į bendrinę kalbą.

     Atkreipkite dėmesį: sveikinamasi ir vienu žodžiu labas, ir iš jo pasidarytomis maloninėmis formomis labutis, labutė (pastarosios tinka artimesniems santykiams, tai familiarūs pasisveikinimai); dar – sveikas, sveikutis, sveikutė, bet tam tikslui nevartojamas geras... Dar plg. labanakt, labanaktis. Perduodant linkėjimus gali būti pavartotas dabar primirštas daiktavardis labadieniai. Sveikinti, perduoti linkėjimus tinka veiksmažodžiu labinti, labina, labino ar pasilabinti, pasilabina, pasilabino, iš čia vediniai – labinimasis, palabinimas, pasilabinimas; pvz.: Susitikęs palabino, gal nepyksta. Pro langą ištiesęs ranką su kaimynu pasilabini. Atsilabinęs išėjau.

     Taigi sveikinantis labiau tinka būdvardis labas negu geras. (Beje, labas, labdien, labanakt laikytini jaustukais.) Žr.: Kučinskaitė A. Lietuvių kalbos etiketas, Vilnius, 1990, p. 6–8; Kalbos praktikos patarimai, Vilnius, 1985, p. 82.

    Dėl vardininko ar galininko formos žr. įrašą Kaip geriau sveikintis: „Laba diena“ ar „Labą dieną“? 


Dar žr.  įrašą Garbė Jėzui Kristui! 

Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą