Brūkšneliu jungiami du sintaksiškai lygiaverčiai daiktavardžiai, reiškiantys vieno daikto ar reiškinio pavadinimą, pvz.: kavinė-skaitykla, lopšelis-darželis, namas-muziejus, pasitarimas-seminaras, kiaulė-taupyklė, lėlė-kuprinė.

Brūkšnelis gali būti rašomas tarp dviejų sintaksiškai lygiaverčių būdvardžių, reiškiančių vieną kompleksinę daikto ypatybę, pvz.: politinė-socialinė santvarka, klausiamieji-santykiniai įvardžiai, didinamoji-pabrėžiamoji reikšmė.

Kai kuriais atvejais vartotini sklandesni būdvardžio (ar dalyvio) ir daiktavardžio junginiai, pvz.: internatinė mokykla (vietoj mokykla-internatas), faksinis modemas (vietoj faksas-modemas), nešiojamasis purkštuvas (vietoj purkštuvas-kuprinė), diržinė (arba juosiamoji) piniginė (vietoj piniginė-diržas), šaldomoji puspriekabė (vietoj puspriekabė-refrižeratorius), automobilinė elektrinė (vietoj automobilis-elektrinė) ir pan.

Kitais atvejais vienas iš brūkšneliu sujungtų daiktavardžių keičiamas pažyminio kilmininku, pavyzdžiui, klijų pieštukas (vietoj klijai-pieštukas), reklamos stovas (vietoj stovas-reklama) ar kaip kitaip: vienu žodžiu, pvz.: palapinsiaustė (vietoj apsiaustas-palapinė), sijonkelnės (vietoj sijonas-kelnės), nusakomuoju būdu, pavyzdžiui, furgonas su puspriekabe (vietoj puspriekabė-furgonas).

Brūkšnelis nerašomas tarp sintaksiškai lygiaverčių, bet reiškiančių skirtingus dalykus daiktavardžių, pvz.: gamybos-prekybos firma (taisoma gamybos ir prekybos firma), pajamų-išlaidų sąmata (taisoma pajamų ir išlaidų sąmata), keliai barstomi druskos-smėlio mišiniu (taisoma druskos ir smėlio mišiniu), vaisių-daržovių sultys (taisoma vaisių ir daržovių sultys), blyneliai, pagardinti grietinės-uogienės padažu (taisoma blyneliai, pagardinti grietinės ir uogienės padažu arba blyneliai su grietine ir uogiene).

Brūkšnelis nerašomas ir tarp sintaksiškai nelygiaverčių daiktavardžių, kurių vienas (paprastai antrasis) yra siauresnės reikšmės, paaiškina, patikslina arba papildo kitą ir eina jo priedėliu, pvz.: bankas akcininkas, firma partnerė, įmonė rėmėja, valstybė narė, (Mokslų akademijos) narys korespondentas, darbuotojas migrantas, sportininkas profesionalas, žmogus enciklopedija, telefonas automatas, filmas pasaka.


Nemažai klausimų būna dėl pareigų, sudarytų iš dviejų daiktavardžių, rašymo. Brūkšnelis vartojamas, kai kalbama apie sugretintas pareigas, pavyzdžiui: vertėjas-referentas, šaltkalvis-vairuotojas, dažytojas-tinkuotojas, kasininkas-kontrolierius. Brūkšnelio nereikia, kai antrasis žodis nurodo siauresnę kvalifikaciją, specializaciją, pvz.: gydytojas terapeutas, gydytojas konsultantas, inžinierius programuotojas, virėjas technologas, ir pan. (žr. V. Zubaitienė. Brūkšnelis rašytinas ne visada // Lietuvos rytas, 2001 m. gegužės 15 d.; brūkšnelio rašymo atvejai smulkiai aptarti http://www.vlkk.lt/nutarimai/rasyba/bruksnelis.html).

Žymės: rašyba
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą