Yra nuomonių, kad prielinksnis po čia būtų tinkamesnis. J. Jablonskis yra bandęs taisyti junginį + kilmininkas laikui reikšti. Kalbininkas manė, kad prielinksnis gali būti vartojamas dėl lenkų kalbos (za) įtakos ir siūlė kitą junginį – su prielinksniu po. J. Jablonskio nuomonę palaikė P. Skardžius. Šiandien kai kurie kalbininkai, ypač moksliniame, dalykiniame stiliuje, pataria vartoti prielinksnį po su kilmininku. Tačiau griežtai taisyti ateisiu už valandos ir panašių pasakymų tikrai nereikia (tam nepritarė ir J. Balčikonis).

„Dabartinės lietuvių kalbos gramatikoje“ (Vilnius, 1994, p. 454) rašoma, kad prielinksnis gali būti vartojamas laikui reikšti. Laiko kiekis, kuriam praėjus vyksta sakinio veiksmas, turi būti nusakomas laiko matų pavadinimais, pavyzdžiui: už kelių minučių, už valandos, už savaitės, už metų. Be to, elektroniniame „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ taip pat parašyta, kad prielinksnis vartojamas žymint laiko atstumą.

Taigi sakiniai Laikrodis muš už kelių minučių. Aš ateisiu už pusvalandžio. Posėdis prasidės už valandos. Kaktusas pražys už savaitės. Už metų ir jis baigs mokslą kalbiškai taisyklingi.

Žymės: sintaksė
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą