Sudurtiniai skaitvardžiai dvidešimt, trisdešimt... devyniasdešimt, kaip ir skaitvardis dešimt, neturi galūnės, todėl paprastai laikomi nekaitomais. Tačiau kalba ir juos stengiasi įtraukti į linksniavimo sistemą, todėl šalia jų vartojamos netiesioginių linksnių formos dvidešimties... devyniasdešimties, dvidešimčiai... devyniasdešimčiai, dvidešimčia... devyniasdešimčia, pvz.: dvidešimties metų jaunuolis, pietūs trisdešimčiai žmonių, dvidešimčia metų jaunesnis.

     Šios formos nesunkiai galėjo atsirasti pagal analogiją su kaitomojo skaitvardžio dešimtis formomis dešimties, dešimčiai, dešimčia, kurios vartojamos šalia nekaitomosios formos dešimt. Pastarąja bendrinė kalba linkusi pakeisti skaitvardžio dešimtis vienaskaitos vardininką ir galininką (pvz.: atėjo dešimt žmonių, perskaičiau dešimt puslapių). Jeigu sakome dešimt, dešimties, dešimčiai ir t. t., tai pagal analogiją sakome ir dvidešimt, dvidešimties, dvidešimčiai ir t. t. Šios formos bendrinėje kalboje, ko gera, yra net dažnesnės už samplaikinių skaitvardžių formas dviejų dešimčių, dviem dešimtims, dviem dešimtimis ir t. t.

     Žr.: Sližienė N. Dvidešimt... devyniasdešimt gali būti kaitomi // Lietuvos rytas, 1996 m. vasario 28 d.

Žymės: leksika, morfologija
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą