Šis vyro vardas lotyniškos kilmės ir kirčiuojamas pirmame skiemenyje pastoviai – 1 kirčiuotės: Mãrijus, Mãrijaus, Mãrijui, Mãrijų, Mãrijumi, Mãrijau!

   Pasak K. Kuzavinio ir B. Savukyno „Lietuvių vardų kilmės žodyno“ (Vilnius: MELC, p. 230), etimologiškai siejamas su lot. mare „jūra“. Antikos vardyne dar atkreipiamas dėmesys, kad toks buvęs romėnų giminės vardas, pvz., Gajus Marijus (156–86 m. pr. Kr.) buvo garsus Romos karvedys, 7 kartus konsulas, Jugurtos ir kimbrų nugalėtojas, Sulos priešininkas. Beveik visi tarptautiniai žodžiai su baigmeniu -ijus yra 1-osios kirčiuotės, plg.: primãrijus, glosãrijus, scenãrijus (Pakerys A. Tarptautinių žodžių kirčiavimas, Vilnius, 1991, p. 329–330), dar plg. vyrų vardus: Adrijus, Arkadijus, Tiberijus

   Mažai tikėtinas, nors ir nėra neįmanomas 2-osios kirčiuotės variantas Marìjus (Marìjaus, Marìjui, Marìjų, Marìjumi, Marìjau!). Tada tai būtų vedinys iš moters vardo Marijà.

   Piliečių vardų sąvado duomenimis, vardas Marijus gana dažnas Lietuvoje – jį turi beveik 1,9 tūkst. vyrų (įskaitant atvejus, kai tai ne vienintelis asmens vardas). Populiariausias tarp gimusių XX a. 8–9 dešimtmečiais: per metus juo buvo pavadinama apie 50–100 berniukų.

   Dar populiaresnis vardas Marius – apie 17,5 tūkst. Šio vardo kilmė gali būti aiškinama dvejopai: trumpinys iš lotyniškos kilmės vardo Marijus arba galūnės vedinys iš lietuvių kalbos bendrinio žodžio marios.  

 

Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą