Su veiksmažodžiais per(si)vilkti, per(si)auti galininkas vartojamas žymint drabužį ar apavą, kuris pakeičiamas kitu tos pačios rūšies drabužiu ar apavu, pvz.: Tu turi persiauti šlapius batus (nusiauti šlapius ir apsiauti nešlapius); Persivilk suknelę (nusivilk šitą ir apsivilk kitą).  
   Įnagininkas su šiais veiksmažodžiais žymi drabužį ar apavą, kuriuo keičiamas ankstesnis drabužis ar apavas. Įnagininkas su pažyminiu dažniausiai vartojamas, kai kalbama apie  pakeitimą tos pačios rūšies drabužiu ar apavu (pvz.: Persiauk šiltesniais batais; Po pirties ji persivelka švariais baltiniais), o be pažyminio – tik tada, kai pakeičiama kitos rūšies drabužiu ar apavu (pvz.: Auklė pervilko mergytę paltuku, nes striukė jau buvo sutepta). Žr. N. Sližienės „Lietuvių kalbos veiksmažodžių junglumo žodyną“ (t. 2(1), Vilnius, 1998, p. 160, 163, 171).
   Vartosenos pavyzdžiai iš VDU tekstyno

  • Tylėk ir daryk, kaip aš sakysiu: persiauk batus, taviškiai visai suklypę. Vilfas persivilko uniformą, užrakino kajutę ir pasuko link išėjimo. Jausdamasi prislėgta ir nusivylusi, persivilkau savo ilgąjį sijoną. Būkite geras, padėkite pervilkti Hiršelei marškinius
  • Užmetė ant pečių milinę, o štai perauti bendradarbį auliniais turbūt užmiršo. Reikia dar užbėgti namo ir persiauti kedais – šitiek balų! Vakar pervilkosausais drabužiais. Pavasaris su savo darbais ėmė rimti, ruošėsi persivilkti vasariniais drabužiais

   Veiksmažodžio priešdėlis didelės įtakos linksnio pasirinkimui neturi: vartojant galininką pabrėžiamas pats objektas – ką apsiauti, apsimauti, užsivilkti, o vartojant įnagininką – apavas ar drabužis kaip priemonė. 

Žymės: sintaksė
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą