Šis vardas lietuvių vardyne svetimas, dar naujas – labiau žinomi Vilhelmas (435), Vilimas (183), Vilemas, Vilius (7380), bet yra asmenų ir vardu Viljamas (108), paskutiniais dešimtmečiais jau atsiranda ir Liamas (6), Lijamas (4). Abu rašybos variantai – be joto ir su jotu – galimi, vienas labiau atspindi svetimų žodžių rašybą, kitas – tarimą. Panašių rašybos įvairavimų pasitaiko, plg.: Lijana ir Liana, Diana ir Dijana (K. Kuzavinio ir B. Savukyno „Lietuvių vardų kilmės žodyne“, Vilnius: MELC, 2009; Piliečių vardų sąvadą, vardai.vlkk.lt).

     Kadangi lietuviškuose žodžiuose raidė i, eidama prieš a, o, u nežymi balsio, tik priebalsio minkštumą (plg. liaunas, kiauras, berniokas), rašant jotą tarimas aiškesnis. Į tai atsižvelgę Antikos vardyno rengėjai nusprendė tariamą jotą rašyti ir šaknyje, nors pagal lietuvių kalbos rašybos taisykles jį privalu rašyti tik prieš lietuvišką galūnę ir priesagą (plg.: kopija, kopijuoti, kopijavimas), taip pat po priebalsio (plg.: pjautuvas, giljotina, fjordas); šaknyje jotas dažniausiai nerašomas (plg.: akvariumas, pianinas, aukcionas); bet klasikinių kalbų specialistai nusprendė dėl aiškumo rašyti jotą ir sulietuvintuose lotynų, graikų kilmės varduose, pvz.: Balijonas, Hijera, Hijeronimas, Ajakas, Kojogenė (žinomesnių vardų rašybą išlaikydami įprastą, pvz.: Ariadnė, Diokritas, Iliada), žr. Antikos vardyno principus.

     Taigi, abiejų variantų Liamas ir Lijamas rašybą galima pagrįsti ir paaiškinti. Svarbu išvengti tarimo Lemas, t. y. tarti du balsius i ir a, o terpiant jotą ar ne, jau ne taip svarbu (Li-amas ar Li-jamas, žr. tartis.vdu.lt skyriuje „Hiatas“). Kaip minėta, Viljamas (būtent iš jo kitose kalbose ir yra sutrumpėjęs šis vardas) lietuviškai rašomas su jotu.

Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą