Dalykiniame stiliuje vartotinas pasakymas Nobelio premija, laisvesniuose šia reikšme pavartojamas ir Nobelis (Nobel), pvz.: ...regis, ir be alkūnių galėtų būti įvertintas Nobeliu. ...juk kas poetei Nobelis, aktorei – Holivudas. Lietuvoje yra kitas poetas, kuris niokoja visą lietuvių poezijos „audinį“, idant būtų didžiausias jos audėjas. Ir Nobelį sau jis jau seniai susiteikė. Ką gi, O. Pamukui Nobelį padėjo gauti kalėjimas. Džiaugiausi labiau, nei šiandien džiaugčiausi gavęs Nobelį. Gana ilgai pirkau knygas, pasitikėdama leidėjų ir kritikų daroma reklama: tarptautinis bestseleris; autorius pretenduoja į Nobelį; originaliausias; žymiausias; tiražais apaugęs… Ši literatūrinė premija, kartais dar vadinama mažuoju Nobeliu, siejama ir su vaikų teisių gynimu, nors pagrindinis premijos tikslas yra paskatinti pasaulio domėjimąsi vaikų ir jaunimo literatūra.

     Šio pavadinimo nelinkstama vartoti su kabutėmis, nes premijos pavadinimas siejamas su steigėjo Alfredo Bernhardo Nobelio pavarde ir trumpėja iš tiesioginės reikšmės apdovanojimo pavadinimo. Kitaip linkstama rašyti apdovanojimų pavadinimus pagal sukurtąjį simbolį. Plg.: Festivalio žiūrovai galės pamatyti filmus, per pastarąjį dešimtmetį apdovanotus „Oskaro“ statulėlėmis. Paaiškėjo „Oskarų“ nominantai. Va čia ir yra aukščiausias aktorinio meistriškumo laipsnis. Vertas „Oskaro“. Kaip gauti „Oskarą“? Filmas buvo nominuotas „Oskarui“ už kostiumus. Šis vaidmuo jau yra atnešęs aktorei svarbius prizus – JAV kino akademijos „Oskarą“ ir „Auksinį gaublį“. Iš viso bus parodyta 180 filmų, tarp kurių – „Oskarais“ apdovanoti kūriniai. Matyt, todėl naujausiame „Tarptautinių žodžių žodyne“ (Vilnius: Alma littera, 2013) antraštiniu žodžiu Oskaras nebeteikiamas, plg. ankstesniame leidime: Oskaras (Oscar) – apdovanojimas; JAV kino meno ir mokslo akademijos prizas (paauksuota statulėlė), skiriamas geriausiems metų filmų kūrėjams“ (aktoriams, režisieriams, operatoriams, scenaristams, kompozitoriams, dailininkams) (žr. „Tarptautinių žodžių žodyną“). 

     Iš tiesų tiek vieni, tiek kiti pavadinimai turi potencialą pereiti ir į bendrinių žodžių kategoriją, plg.: Keista, kad kai kas kritiškai vertina Nižinskio prizus, nors dėl Holivudo „oskarų“, Kanų „palmių“, Venecijos „liūtų“ ar Berlyno „meškų“ būtinumo niekas neabejoja. [Renginys] įvyko Kauno architektų namuose, kur buvo įteikti sausosios statybos „oskarai“. Už įvairius nuopelnus autosporto oskarus gavo pasaulio ralio čempionas Colinas McRae...  

     Verta pridurti, kad nobelis yra chemijos terminas, tai radioaktyvus dirbtinis transuraninis chem. elementas No, atom. sk. 102, taip pavadintas pagal to paties išradėjo A. B. Nobelio pavardę (el. tarptautinių žodžių žodynas „Interleksis“)

(Pavyzdžiai iš VDU „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno“.)

Žymės: leksika, rašyba
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą