Priesagos -inis būdvardžiais paprastai nusakoma rūšis, o kilmininku – įvairūs priklausymo santykiai. Žodžiai režimas ir santvarka – sinonimai, bet ne absoliutieji, šiek tiek skiriasi ir jų vartosena.

      Režimai, ypač diktatoriški, siejami su valdančiųjų pavadinimu, tada vartojamas kilmininkas, pvz.: Smetonos režimas, Musolinio režimas, Franko režimas, su valdančiąja partija – tautininkų režimas, nacių režimas, siejant su ideologija vartojami būdvardžiai, pvz.: komunistinis režimas, fašistinis režimas. Santvarka gali būti valstybės ar valstybinė, visuomenės ar visuomeninė, bet pagal ideologiją paprastai apibūdinama būdvardžiais, pvz.: demokratinė, socialistinė, kolūkinė, sovietinė, kapitalistinė santvarka. Atitinkamai santvarkos reikšme dažniau vartojama sovietinis režimas nei sovietų (Sovietų Sąjungos, Sovietų, Sovietijos) režimas. (Pavyzdžiai iš VDU „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno“). 

 

 

Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą