Žodis ikona nauja reikšme, kuri neteikiama žodynuose, fiksuotas „Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyne“, taip pat vediniai ikonizuoti, ikonizacija, ikoniškas, -a (žr. naujazodziai.lki.lt). Nauja reikšmė nusakyta taip: „asmuo, kuris garbinamas kaip simboliškai įkūnijantis politinį, religinį, kultūros ar mados reiškinį“, seniau paplitę sinonimai – stabukas, dievaitis, dievaitė. Tai palyginti siaura, būtent su mada ir stiliumi susijusi vartosena.

     Tačiau pavartojama ir platesniuose, neutralesniuose kontekstuose, pvz.: ... vargu ar kas galėjo pagalvoti, kad šis žmogus taps amerikiečių literatūros ikona. Yra keli fizikos dėsniai, kurie tapo kultūrinėmis ikonomis. Naujažodžių duomenyne reikšmė apibūdinta taip; „pamėgtas etalonas(dalykas, reiškinys)“. 

     Naujosios žodžio ikona reikšmės nėra kalbininkų taisytos ar neigiamai įvertintos, kita vertus, nėra ir kodifikuotos, todėl jis vartotinas atsargiai, ypač dalykiniame stiliuje. 

      Pagrindinė žodžio ikona reikšmė – bažn. „stačiatikių tapybinis Dievo arba šventųjų paveikslas“, tai bažnytinis terminas (žr.: DŽ, LKŽ). 

      Kompiuterijoje angl. iconpiktograma

Žymės: leksika, semantika
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą