Būdvardžio vyriškosios ar moteriškosios giminės formos vartojamos su naudininku, pvz.: Darbas darbui nelygus (siejamas su būdvardžiais naudininko linksnis dažniausiai turi paskirties, tinkamumo ar atžvilgio reikšmę“, DLKG, 1994, p. 514, §1422)

     Bevardės giminės forma lygu gali būti vartojama:

    • su naudininku, pvz.: Triskart penki lygu penkiolikai. Teiginys, kad triskart penki yra lygu pusei trisdešimties, išreiškia šių skaičių santykį. Ar kultūra plius kultas lygu antikultūrai? Miela svaine, tik užeigose ketvirtis ir ketvirtis lygu pusei!  Ji tik stengėsi palaikyti pokalbį. Bet pokalbis nelygu pokalbiui. Alkoholis gal ir turi tokios galios, tačiau apnuodijimas apnuodijimui nelygu... Pagaliau bajoras nelygu bajorui;
    • su vardininku, pvz.: Normalus žmogus žino, kad dukart du lygu keturi. Aritmetinis lygties sprendimas – vienas plius vienas lygu vienas – galioja. Žemesnių klasių mokinukas žino, kokį pažymį už tokį sprendimą gaus. Kone preciziškai matematiška: pirmas dėmuo plius antras dėmuo lygu suma. Iššvaistymas plius aplaidumas lygu nuostoliai. Įmonės pradėjo suvokti, kad draudimo verslas nėra toks paprastas: įmokos minus išmokos lygu pelnas. Prekių ženklų sąveikos fenomenas atsirado iš paprastos formulės – „galia plius galia lygu sėkmė“. Ilgesys plius nuodėmė lygu gundymasVienas meškiukas lygu viena vaikystėGal aš esu neišsprogęs genialumo pumpuras? Blusa plius didybės manija lygu nesąmonė. Įsidėmėkite, ponai: ženklanešys lygu vėliavnešys, ženklinti lygu žymėti, žegnoti, ženkladarystė – tai fantazija.Valdininkai nuolat skelbia, kad sportas lygu sveika visuomenė, tačiau dėmesio jam skiriama labai mažai. 

     Dar vartojama su bendratimi, pvz.: Žodis – sugauta būtis. Sukurti visuomet yra lygu pavadinti, duoti vardą. Eiti trumpiausiu keliu lygu praleisti progą įgyti išminties. Nuprasminti gamtą lygu nuprasminti ir mus pačius. Būti Indijoje ir nematyti Gandžio ir Tagorės būtų lygu būti Romoje ir nematyti popiežiaus. (Pavyzdžiai iš VDU „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno“.)  

 

 

Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą