Lietuvių bendrinės kalbos požiūriu tai bendrinis tarptautinis žodis ir rašytinas mažąja raide, žr. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“: galaktika astr. didžiulė žvaigždžių ir tam tikros medžiagos sistema, siejama savitarpio traukos. Žodis kilęs iš graikų kalbos: sulot. gr. galaktikos – „pieniškas, pieninis“.

     Visatoje yra daug įvairių galaktikų, tarp jų ir ta, kuriai priklauso Saulė, o kartu ir žmonių gyvenama Žemė. Tikrinis jos pavadinimas Paukščių Takas, tačiau astronomijos tekstuose didžiąja raide rašomas ir sinonimiškai vartojamas pavadinimas Galaktika (žr. „Visuotinę lietuvių enciklopediją“, Vilnius, 2004, t. 6, p. 343). 

       Taigi šio žodžio rašyba įvairuoja, tiek terminijoje, plg.: galaktikos branduolys, galaktikos spinduliuotė, bet Galaktikos sandara (LRTB, terminai.vlkk.lt), tiek vartosenoje, plg. rašybos variantų įvairovę „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyne“:

Tipiškoje galaktikoje, kurią sudaro šimtas milijardų žvaigždžių, viena supernova pasitaiko vidutiniškai kartą per du ar per tris šimtus metų. Paukščių Tako sistema yra didžiulė galaktika, kurią sudaro šimtai milijardų žvaigždžių, jų spiečių, tarpžvaigždinių dujų ir dulkių ūkų, galutinai buvo įrodyta tik XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje. Mūsų galaktika, Paukščių Takas, skrieja visata 2 172 150 km/val. greičiu. Spiralinių galaktikų atstovė yra mūsiškė Galaktika, dar vadinama Paukščių Taku. Paskutinį kartą Saulė perkirto Galaktikos plokštumą prieš 3 mln. metų. Centriniame telkinyje, ypač Galaktikos plokštumoje, gausu molekulių ir dulkių debesų, kuriuose iki šiol susidaro jaunos karštos žvaigždės. 

Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą