Kai neveikiamosios rūšies konstrukcijoje nėra veikėjo kilmininko, netiesioginio objekto įnagininkas negali būti vartojamas, o jeigu yra pavartotas – taisytinas į veikėjo kilmininką, pvz.: Esu tiesiog nustebintas atitinkamo komiteto užsispyrimu (=užsispyrimo); Pasaulis buvo nustebintas užsienio reikalų ministro pozicijos pasikeitimu (=pasikeitimo); [Departamento direktorius] buvo nustebintas muziejaus darbuotojų surinktais įdomiais eksponatais(=surinktų įdomių eksponatų); Redaktorius, perskaitęs Dalios knygą, buvo sukrėstas jos tikroviškumu (=tikroviškumo); Buvau kiek nustebintas draugų dėmesiu (=dėmesio); Buvau apstulbintas jo įžvalgumu (=įžvalgumo); Labiausiai buvau pritrenktas stebuklinės pasakos ir pamokančios alegorijos kaimynyste (=kaimynystės); Jis sužavėtas lietuviškais filmais (=lietuviškų filmų); Fotografas buvo sužavėtas Klaipėdos merginomis (=merginų); Mokytojas buvo tiesiog sužavėtas Viktoro muzikiniais gabumais (=muzikinių gabumų) (pavyzdžiai iš VDU „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno“).

     Netinka ir vietoj veikėjo kilmininko su neveikiamaisiais dalyviais nustebintas, sukrėstas vartoti priežastį reiškiančios prielinksnio dėl konstrukcijos, pvz.: O. bin Ladenas teigia esąs džiugiai nustebintas dėl tokių didelių nuostolių (–tokių didelių nuostolių); Visas pasaulis buvo sukrėstas dėl JAV tautą ištikusios tragedijos (–JAV tautą ištikusios tragedijos) (pavyzdžiai iš „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno“). Šią prielinksninę konstrukciją tinka vartoti su veiksmažodžiais nustebti, susijaudinti ir pan., pvz.: Jis yra nustebęs dėl tokių didelių nuostolių; Žmonės buvo susijaudinę dėl juos ištikusios nelaimės.                                                                                     

 Plačiau žr.: Nijolė Sližienė „Dėl neveikiamųjų dalyvių „nustebintas“, „apstulbintas“ ir pan. valdymo“ („Gimtoji kalba“, 2009, nr. 3, p. 16–18). 

Žymės: sintaksė
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą