Vietininkas netinka, nes norima pasakyti, kas tuo kiaulių maru serga (liga paprastai nustatoma, diagnozuojama kam).

     Vidaus vietininkas tinka, kai norima nusakyti, kur ligos sukėlėjai gyvena, dauginasi, kur jų aptinkama. Pvz.: Gyvena visur, kur yra maisto medžiagų: ore, vandenyje, dirvožemyje, augaluose, gyvūnuose. Toksinai susidaro daugelyje mikroorganizmų, nuodinguose augaluose, gyvūnuose ir grybuose. Salmoneliozės sukėlėjai gyvena ir dauginasi naminiuose ir laukiniuose gyvūnuose: naminiuose paukščiuose, kiaulėse, raguočiuose, graužikuose, namų augintiniuose. Listeriozės sukėlėjai gyvena ir dauginasi naminiuose ir laukiniuose žinduoliuose, paukščiuose.

     Kalbant apie ligos protrūkį turima omenyje, kad ji plinta tam tikroje gyvų organizmų grupėje, t. y. tam tikroje aplinkoje. Norint įvardyti aplinką, kurioje kyla šis reiškinys, o ne organizmo vidų labiau tinka junginiai su prielinksniu tarp: galimas didelis ŽIV infekcijos protrūkis tarp žmonių, priklausančių rizikos grupėms; pirmasis paukščių gripo protrūkis tarp žmonių registruotas Honkonge; tymų protrūkis tarp neskiepytų imigrantų iš Somalio; dėl jų kilo hepatito A protrūkis tarp žmonių

     Tad ir sakinys apie kiaulių marą redaguotinas taip: Nustatytas kiaulių maro protrūkis tarp laukinių šernų

     Plačiau žr. R. Urnėžiūtė. Nustatytas klasikinio kiaulių maro protrūkis laukiniuose šernuose. Ar gerai? // Gimtoji kalba, 2012, Nr. 12, p. 18–19.

Žymės: sintaksė
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą