Lietuvių bendrinės kalbos požiūriu tai bendrinis žodis ir rašytinas mažąja raide, žr. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“: visata – kosminių kūnų ir sistemų visuma, pvz.: Žemė visatos erdvėje. Saulės sistema tai visatos dalelė. „Lietuvių kalbos žodyne“  visata teikiama dviem reikšmėmis – kosmosas ir žmonija (žr. lkz.lt).

     Dar plg. sudėtinius terminus: visatos sandara, visatos spindulys, visatos plėtimasis, visatos fizika, geocentrinė visatos teorija (žr. Fizikos terminų žodyną, Vilnius, 2007; Terminų banką).

     Astronomijos terminijoje ir tekstuose gana įprasta rašyti didžiąja raide – Visata, dar Plėtrioji Visata, Visatos amžius ir kt. (žr. V. Straižys. Astronomijos enciklopedinis žodynas*, Vilnius, 2002, p. 267; plačiau R. Karazija, GK, 2014, nr. 6, p. 14–15). Tokiu atveju žodis Visata vartojamas kaip tikrinis astronominio objekto vardas.

     Taigi šio žodžio rašyba įvairuoja, tai rodo ir pavyzdžiai iš „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno“ (VDU):

Saulė nėra visatos centras, o tik viena iš žvaigždžių. Iš Saulės paviršiaus į Visatą išmetami elektringųjų dalelių – elektronų, protonų – srautai. ... išbandyti, kaip paprastai tvirtinama, „visą įmanomą materijos prigimtį“: sukurti sąlygas, kurios būtų kiek įmanoma artimesnės toms, kai Visata gyvavo pirmąją dešimt tūkstančių milijardąją sekundės dalį. Stevenas Hawkingas 1990 metais taip rašė klausimu, kodėl svarbu išsiaiškinti, ar erdvėlaikis turi ribas: „Šio klausimo svarba akivaizdi: jei Visata turi ribas, tai kažkam teks išspręsti, kas gi vyksta už jos ribų...“ Jei Visata gimė iš singuliarumo taško, iš kur tas taškas?

Palyginti su visatos begalybe, žmogus labai mažas. Žmoguje, kaip mikrokosmose, anot Vydūno, telpa visa visata: „Mes esame pasaulio dalelė, o vėl visas pasaulis yra mumyse.“ Mačernio pastangos įsiskverbti į save – „didžiausią paslaptį visatos slėpinių“ („Rudens sonetai“, 7) – dažnai reiškiasi įsikūnijimu į įvairius vaidmenis...

Sulaukęs šešiolikos metų „visatos viešpats“ vedė savo 24 m. amžiaus sekretorę Marolyn Johnson ir paskelbė ją esant deivės Dulga įsikūnijimu. <...> ne visiems lemta atrodyti kaip Misteriui Visatai. Konkurse „Mis Visata“ varžėsi 77 dalyvės
.

 

     Dar žr. įrašą galaktika, Galaktika.

 

____________________

 

* Pastaba. „Astronomijos enciklopedinio žodyno“ terminai Kalbos komisijai nebuvo teikti ir nėra įvertinti.

Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą