Nelinksniuojamieji (nekaitomi) kitų kalbų kilmės daiktavardžiai, gale turintys tiek kirčiuotą, tiek nekirčiuotą -o, -u, -i, lietuvių kalboje yra vyriškosios giminės, pvz.: bolero, kredo (tokios pat giminės yra ir lotyniška forma credo), žabo, taksi, fondiu, interviu.
     Išimtį sudaro moteriškosios lyties asmenis žymintys daiktavardžiai, pvz., ledi, fru, – jie yra moteriškosios giminės. Taip pat iš tradicijos vartosenoje įsitvirtinę žodžiai žiuri (kompetentingoji žiuri), hindi (populiarioji hindi), aveniu (penktoji aveniu). (Žodžių hindi ir aveniu giminė apsvarstyta 2017 m. lapkričio 14 d. Žodyno pakomisės posėdyje.)

        
      Kitų kalbų daiktavardžiai su kirčiuotu galūniniu -ė lietuvių kalboje yra moteriškosios giminės, pvz.: ateljė, esė, fojė, kupėturnė, išskyrus atvejus, kai tokie daiktavardžiai žymi vyriškosios lyties asmenis, pvz.: atašė, portjė.

    Primintina, kad aptariamieji daiktavardžiai lietuvių kalboje neturi baigmens -e, taigi ir buvusios garsios grupės „Foje“ pavadinimas netaisyklingas – turėtų būti „Fojė“.

      Nelinksniuojamųjų kitų kalbų kilmės daiktavardžių giminė reiškiama ne morfologiškai (atitinkamomis galūnėmis), bet sintaksiškai, t. y. su tais daiktavardžiais derinamų žodžių formomis, pvz.: Paroda eksponuojama erdvioje fojė. Interviu išspausdintas miesto laikraštyje.

    Žr. „Kalbos patarimai. Kn. 1: Gramatinės formos ir jų vartojimas“, Vilnius, 2002, p. 14.

Žymės: morfologija, rašyba
Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą