Pavardė Vrublèvskis yra antros kirčiuotės (Vrublèvskiai, Vrublèvskių), kirtis šoka į galūnę tik galininko linksnyje – Vrublevskiùs. Taip kirčiuojama, jei kalbama apie du ar kelis vyrus (tėvą ir sūnų, brolius, pusbrolius ir pan. arba bendrapavardžius) Vrublevskiùs.

     Kai pavardė vartojama kuopine reikšme (kalbant apie sutuoktinių porą, šeimą), paprastai visi daugiskaitos linksniai kirčiuojami galūnėje: Vrublevskiaĩ, Vrublevskių̃ ir t. t.

     Bibliotekos pradžia yra žymaus Vilniaus visuomenės veikėjo, teisininko, bibliofilo Tado Vrublevskio tėvų Eustachijaus ir Emilijos asmeninė biblioteka. Ją paveldėjęs ir gerokai išplėtęs Tadas Vrublevskis 1912 m. spalio 30 d. įsteigė Eustachijaus ir Emilijos Vrublevskių bibliotekos draugiją ir jos žinion perdavė pačią biblioteką. Nuo tada ji iš asmeninės virto vieša biblioteka – ši data ir laikoma jos pradžia. Taigi bibliotekos pavadinimas apima Tado Vrublevskio tėvus ir, savaime suprantama, jį patį – Vrublevskių̃  šeimą, todėl  pavadinimas ir kirčiuojamas galūnėje – Vrublevskių̃ bibliotekà.

      Išsamiau žr. I. Mataitytė. Kaip kirčiuoti bibliotekos pavadinime esančią Vrublevskių pavardę? // Gimtoji kalba, 2012, Nr. 4, p. 18–19).

Atgal

Jei ši informacija Jums buvo naudinga (nenaudinga), jei pastebėjote klaidą, turite daugiau informacijos ar norite pakomentuoti, parašykite atsiliepimą (ne klausimą!).

Rašyti atsiliepimą