Spausdinti

8-ajame nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“ geriausiai pasirodę moksleiviai ir jų mokytojai buvo pasveikinti Prezidentės Dalios Grybauskaitės ir priimti prezidentūroje. Jiems įteikti apdovanojimai už puikias lietuvių kalbos žinias. Šiemet prakalbinti kompiuterį lietuviškai ir dalyvauti konkurse panoro net 16 tūkstančių mokinių...

 
     8-ajame nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“ geriausiai pasirodę moksleiviai ir jų mokytojai pirmadienį rinkosi Lietuvos Respublikos prezidentūros Baltojoje salėje. Dalyvius sveikino Prezidentė Dalia Grybauskaitė, jiems įteikti apdovanojimai už puikias lietuvių kalbos žinias. Šiemet prakalbinti kompiuterį lietuviškai ir dalyvauti konkurse panoro net 16 tūkstančių mokinių (aštuoniskart daugiau nei pirmaisiais konkurso metais).

     Prezidentė, kaip renginio globėja, visiems konkurso dalyviams ir nugalėtojams palinkėjo saugoti savo kalbą, laisvę ir Lietuvą. „Švari kalba – žmogiškos brandos požymis ir pilietinio sąmoningumo simbolis. Todėl šiandien, Knygnešio dieną, iš naujo suvokime gimtosios kalbos reikšmę ir saugokime tai, kas sujungia mus visus į taikią, vieningą ir nepalaužiamą tautą“, – savo sveikinimo kalboje sakė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Pasak šalies vadovės, kalba yra kiekvienos tautos savitumo ženklas, kurioje slypi istorija, pasipriešinimo kovos ir laisvės pergalės. Nepriklausomybės kartos rūpinimasis mūsų kalba – tai visos Lietuvos viltis, kad išliksime, stiprėsime ir niekada nepamiršime savo šalies ir kalbos.

     Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė sveikindama moksleivius pabrėžė, kad taisyklinga kalba yra privaloma šiuolaikinio išlavinusio žmogaus savybė. Ji atkreipė dėmesį, kad skaitmeninė erdvė, kurioje puikiai jaučiasi jaunieji ateities kalbos kūrėjai, vis labiau lietuvinama, taigi nerūpestingas lietuvių kalbos vartojimas ar jos atsisakymas neturėtų būti pateisinamas. (Žr. Daivos Vaišnienės kalbą, 2015-03-16.) 

     „Gyvename greitai besikeičiančiame skaitmeniniame amžiuje, todėl rašydami trumpąsias žinutes ar elektroninius laiškus turime išlaikyti išbandymą – nepamesti, neprarasti lietuviškų žodžių, raidžių, ženklų. Tai ypač aktualu jaunimui. Šis konkursas parodo, kad taisyklinga lietuvių kalba ir šiuolaikinės technologijos yra suderinami dalykai“, – sakė iškilmėse dalyvavusi švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė.

     „Simboliška, kad aštuntasis konkursas „Švari kalba – švari galva“ baigiasi būtent šiandien, kai Lietuvoje yra minima Knygnešio diena. Esu įsitikinusi, kad konkurso dalyvius drąsiai galime pavadinti šiuolaikiniais knygnešiais, nešančiais lietuvišką žodį į klaidžias šiuolaikinių technologijų erdves“, – sakė konkurso sumanytojos „Tilde informacinės technologijos“ vadovė Renata Špukienė.

     Šventę vedė ir mokinius sveikino žurnalistas bei TV laidų vedėjas Arnas Mazėtis, eiles skaitė ir toliau puoselėti lietuvių kalbą ragino Lietuvos teatro ir kino aktorius, grupės „Liūdni slibinai“ narys Dominykas Vaitiekūnas, koncertavo Balio Dvariono muzikos mokyklos auklėtiniai.

     Renginyje prezidentūroje dalyvavo 120 konkurso „Švari kalba – švari galva“ finalininkų, nemažai jų atvyko ne tik su mokytojais, bet ir artimaisiais. Ryte konkurso svetainėje www.lituanika.lt sprendę antrojo konkurso turo užduotis, jau po pietų išgirdo laureatų pavardes. Tarp penktokų (penktokai dalyvavo konkurse pirmąkart) nugalėtoja tapo Jonė Bagdanskytė iš Kuršėnų Daugėlių pagrindinės mokyklos, tarp šeštokų – Kauno Kovo 11-osios vidurinės mokyklos auklėtinė Mingailė Stančikaitė. Raštingiausia septintoke paskelbta Kristina Ivoškaitė iš Kauno Jono Žemaičio-Vytauto progimnazijos. Geriausiai tarp aštuntokų pasirodė laikinosios sostinės „Varpo“ gimnazijos moksleivė Gabrielė Riškutė, tarp devintokų – Gabrielė Zinytė iš Radviliškio r. Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos. Dešimtokų grupėje buvo nepralenkiama Jolanta Janulaitytė, gimnazistė iš Kauno Jono Jablonskio gimnazijos. Tarp užsienyje gyvenančių lietuvių laureate paskelbta Vokietijos Vasario 16-osios gimnazijos auklėtinė Gabija Pickel.

     Mokiniams buvo įteikti padėkos raštai, jie taip pat apdovanoti organizatorių, informacinių partnerių ir rėmėjų „ACC Distribution“ bei leidyklos „Šviesa“ įsteigtais prizais.

     Aktyviausios konkurse dalyvavusios mokymo įstaigos apdovanojimas jau ketvirtus metus iš eilės atiteko Kauno „Vyturio“ katalikiškai vidurinei mokyklai – šiemet kompiuterį lietuviškai prakalbinti bandė beveik puspenkto šimto šios mokyklos moksleivių. 

\

     5–10 klasių moksleivių konkursą „Švari kalba – švari galva“ aštuntus metus organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, kalbinių technologijų įmonė „Tilde IT“, Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Informaciniai partneriai – nacionalinis transliuotojas LRT ir naujienų portalas www.15min.lt. Juo siekiama skatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis bei taisyklingą lietuvių kalbą.